Yaşlanmaya 'neştersiz' çözüm PDF Yazdır e-Posta
Fatma HAVSUT tarafından yazıldı   
Çarşamba, 07 Eylül 2011 09:31
Lokman hekimden bu yana bilim adamları yaşlanmaya çözüm üretmeye çalışıyor. Üretilen bir çok çözümün ve kullandığımız kozmetik ürünlerinin yanı sıra yediklerimize dikkat ederek de erken yaşlanmayı önlemek mümkün.

 

 

Yemek seçimimiz yaşam kalitemizi belirlediği gibi sağlığımızı da etkiliyor. Tükettiğimiz gıdaların kimileri yaşlanmayı önlerken, kimileri de bu süreci geciktiriyor. İşte o gıdalar:

Su: Yaşam kaynağımız olan s u, hücrelerin bağ dokularının dolgu ve destek gereksinimini karşılıyor. Besinlerin hücrelere taşınmasını, atıkların da hücrelerden çıkışını sağlıyor.

Soya filizi: Soya filizi vücudun kendi hormonları kadar etkili. Cildi dolduruyor ve gerginliği sağlıyor.

Ispanak, lahana: ıspanak ve lahanada bulunan B vitamini bağ dokusunun sıklığını destekliyor, selüliti önlüyor.

Yeşil çay: Serbest radikallere karşı önemli hücre koruyucu maddeler içeriyor ve böylelikle yaşlılığın doğrudan hücrelerde durdurulmasını sağlıyor.

Somon ve ringa balığı: Vücudun acil ihtiyaç duyduğu ama kendi başına üretemediği doymamış yağ asitleri içeren bu balıklar, hücrelerdeki yaşlılık sürecini yavaşlatarak anti-agingi de anahtar görevi görüyor.

Sarımsak: Bileşimindeki ‘allizin’ maddesi kan dolaşımını harekete geçirerek cildi arındırıyor. Böylelikle cilt sağlıklı bir renge kavuşuyor.

Tavuk: Vücudun güzellik hormonları üretmek için ihtiyaç duyduğu yüksek değerde protein içeriyor. Ayrıca kolajen üretimini ve bağ dokusundaki liflerin yenilenmesini destekliyor.

Zeytinyağı: Soğuk preslenmiş hali sağlıklı yaşam için bire bir olan bu yağ, erken yaşlanma ve kırışıklıklar için mükemmel bir silah. Doymamış yağ asitleri hücreleri tehlikelerden koruyor.

Yumurta, süt: Dikkat çekici şekilde “niacin” maddesi içeriyorlar. Bu B vitamini depoları hücre yenilenmesi için vazgeçilmez olarak tanımlanıyor. Rezene: Kalsiyum zengini bu ot, ciltte su depolanmasını sağlıyor ve hücre yenilenmesinde görev alıyor. Haftada birkaç kez sofrada olmalı. Demlenip çay gibi içilebilir. Avokado: E vitamini açısından zengin. Böylece serbest radikallere karşı içeriden de etki ediyor. Elma: Şeker ve ensülin cildi yaşlandırıyor. Buna karşın elma kan şekerini sabitliyor ve ensülin iniş çıkışını engelliyor.

Hücre yenilenmesini hızlandıran ve yaşlılığı önleyen yiyeceklerin yanında, bu süreci hızlandıran yiyeceklere de dikkat etmek ve uzak durmak gerekiyor. Tükettiğimiz gıdalardaki glisemik indeks (besinin barındırdığı şeker oranı) ne kadar fazlaysa o kadar kilo alıyor ve hızlı yaşlanıyoruz. Havuç, muz, üzüm, mango gibi gıdaların barındırdığı şeker oranı yüksek olduğundan diyetisyenler bu gıdaları yasaklı listelerine alıyor. Glisemik indeks kan şekerinin bir öğünde ne kadar arttığını da gösteriyor.

Margarin: Kahvaltı ve kızartma yağı olarak sofralarımızda yer verdiğimiz margarindeki doymuş yağ asitleri cilt hücrelerine zarar veriyor ve vücutta yağ olarak depolanıyor.

Kahve: Ensülin oranını artırıp cilde zarar veriyor, stres hormonu kortizolü tetikliyor.

Portakal: Her ne kadar vitamin açısından yüksek bir meyve olsa da şekeri yükseltmesiyle de biliniyor. Bu yüzden sağlıklı C vitamini alabileceğimiz meyveler elma ve limon.

Pizza: Pizzadaki karbonhidrat yağ yakımını engelliyor. Uzmanlar çok istendiği takdirde haftada en fazla bir kez tüketilebileceğini söylüyor. Alkol, kırmızı et, kızartma, tuz, şekerli besinler çabuk yaşlandırıyor. Sağlığımıza dikkat etmek ve erken yaşlanmayı önlemek için bu tür besinlerden uzak durmak gerekiyor.

Son Güncelleme: Cuma, 09 Eylül 2011 09:06
 
Kozmetik Kataloğu,