BAŞKANDAN DUYURU PDF Yazdır e-Posta
DERYA GEZER tarafından yazıldı   
Cumartesi, 30 Nisan 2011 08:46

İstanbul Güzellik Uzmanları ve Güzellik Salonu İşletmecileri Odası Başkanı Ayşe Aydın, Türkiye genelinde örgütlenme çalışmalarını başlattıklarını belirterek, ‘40 derneğe ulaştığımızda federasyon çatısı altında örgütlenip, sesimizi daha gür duyurabileceğiz’ dedi. Aydın, ‘Güzellik Uzmanları Bölge Toplantısı’na katılmak üzere geldiği Adana‘da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde olan Türkiye’de güzellik uzmanlarının niteliklerinin belirlenmesi ve verilen hizmet kalitesinin arttırılması için yoğun çaba harcadıklarını belirterek, bir takım yasal düzenlemelerin eksik olması nedeniyle sorunlar yaşadıklarını söyledi.

 Her sokakta adım başı açılan güzellik salonlarından bir çoğunda ruhsat, ustalık belgesi ile oda kaydı bulunmadığını ve söz konusu mekanların ‘mesul müdürlük’ adı altında işletilen yerler olduğunu bildiren Aydın, ‘Mesleğimizin saygınlığı ve güvenirliği için bir dizi çalışma başlattık’ dedi.

Aydın, sorunlarının çözümünde örgütlenmenin önemine dikkati çekerek, bunun için Türkiye genelinde dernek ya da odaların kurulduğunu, dernek sayısının 40′a ulaşması ile federasyon çatısı altında birleşeceklerini ifade ederek, şunları söyledi:

‘Örgütlenmemizin önündeki en önemli engel ticaret odalarının üyelerimizi elimizden alması. Şu anda İstanbul‘da 380′i aktif 2 bin 400 üyemiz var. Üyelerimizin büyük bir bölümü ticaret odasına kayıtlı. Oysa oda kurabilmek için en az 527 sicilli meslek erbabı sayısına ulaşmak gerekiyor. Bizim bu sayıyı mevcut koşullarda bulmamız mümkün değil. Çünkü ticaret odaları aidat alma uğruna şahıs şirketleri kaydı da yapıyor. Üstelik ustalık ve kalfalık belgesi bile aranmıyor. Bu durumda her parası olan güzellik salonu açıp, bu mesleğe zarar veriyor. Oysa biz ne ticaret erbabıyız ne de tüccar, biz esnaf ve sanatkarız. Buna rağmen ticaret odasına kayıtlı olmamız anlaşılır gibi değil.’

Ayşe Aydın, sorunun çözümü için büyük mücadeleler verdiklerini, ilgili bakanlıklarla görüştüklerini belirterek, ‘Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yakında bir genelge yayınlayacak. Bu bizim en büyük tesellimiz oldu. Bunun çalışmaları yapılıyor. Bu genelgeye göre, ticaret erbabı olmayanların dışındaki esnaf ve sanatkarlar odalarına iade edilecek, ticaret odaları şahıs kaydedemeyecek’ dedi

‘DOKTORLAR EPİLASYON BİLE YAPIYORLAR’-

Aydın, doktorların mesleklerini ellerinden almaya çalışmasından da yakınaraepilasyon bile yapıyorlar. Bunlara karşı yasal düzenleme yapılması için girişimler başlattık’ dedi.

Türkiye’de henüz çaresi bulunmamış deri hastalıkları olmasına rağmen bu alanda ihtisas yapmış doktorların, bilim adamlarının bile güzellik merkezi açtıklarını iddia eden Aydın, ‘Bir egzama hastalığı bile çare beklerken doktorlarımızın cilt bakımıyla, epilasyonla uğraşması doğru mu?’ diye konuştu.

Aydın, bu gerçeğe rağmen estetik cerrah ve dermatologların da güzellik salonlarının işlerini yaptığını öne sürerek, şöyle konuştu:

Oysa hiçbir güzellik uzmanı deri altına enjeksiyon yapmıyor. Bizim salonlarımıza gelen hasta değil müşteridir. Tıbbi işlemi yapmak doktorların işidir. Kalıcı makyaj, iğneli epilasyon, yüz, el, vücut bakımı bizim işimiz. Doktorlar bu alanlara girmesinler. İşini doğru yapan doktorları tenzih ederim ancak doğru yapmayan, bizim mesleğimizin alanına girenleri de hoş karşılamıyoruz.’

Son Güncelleme: Pazartesi, 25 Temmuz 2011 09:46
 
Kozmetik Kataloğu,